Hanoi Kuleleri

Hanoi Kuleleri

Hanoi Kuleleri oyununda 3 adet sütun vardır. Sütun içinde bulunan diskleri yine aynı şekilde olacak şekilde başka bir sütuna geçirmek amaçlanır. Bunu yaparken de diskler büyükten küçüğe doğru sıralanmalıdır ve her seferinde tek hamle hakkınız vardır. Ayrıca bir disk kendinden küçük çaplı bir diskin üzerine yerleştirilemez.

Hanoi Kuleleri oyunu öncelikle matematikle doğrudan ilişkilidir. Çocuklar bu oyunu oynarken matematiksel zekalarını geliştirebilir, akıl yürütme becerilerini artırabilirler. Çoğu ülkede, Hanoi Kuleleri oyunu, ders müfredatlarına alınmıştır. Özellikle matematikte üslü sayılar anlatılırken çok faydalı olmaktadır. Çünkü üslü sayılar ile doğrudan ilişkisi vardır oyunun. Şöyle ki 3 diskli bir Hanoi Kulesi oyununda hamle sayısı 7’dir. 2 diskli bir Hanoi Kulesi oyununda ise 3’tür. Buradan Hanoi Kulesi oyununun formülünü bulabiliriz. 2 üzeri disk sayısı eksi 1 bize minimum hamle sayısını verecektir ve Hanoli Kuleleri formülü direkt karşımıza çıkacaktır.

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.

Bir cevap yazın