Ultrasonik ile Buzzer ve LED Kullanımı

Ultrasonik ile Buzzer ve LED Kullanımı

HC-SR04 kullanımını ve HC-SR04 ile Buzzer Kullanımını daha önce görmüştük.Şimdi HC-SR04 ultrasonik sensörden gelen değere göre Buzzerdan sesli uyarı ve LED ile uyarı vereceğiz. HC-SR04 sensöründen gelen değer 20cm altına düşünce buzzerdan sesli uyarı verirken KIRMIZI led yakarak tehlikeli alana girdiğini 20 cm den büyükse Beyaz LED yakarak güvenli alanda olduğunu belirteceğiz.

Gerekli Malzemeler

1-Arduino Uno(1 adet)

2-BreadBoard

3-Buzzer

4-HC-SR04

5-LED(kırmızı ve Yeşil)

6-Jumper Kablolar

Devre şemamız aşağıdaki gibi olmalıdır.

Devremizi oluşturduktan sonra artık kodlarımızı mBlok programında oluşturmaya geldi sıra.

Sensör üzerinde VCC, Trig, Echo, GND olmak üzere 4 adet pin bulunmaktadır. Bunlardan VCC pini besleme (+5 volt), GND pini – hattıdır. Trig pini çıkış pinidir (tetik pinidir) sinyalin salınmasını sağlayan pindir. Echo pini ise giriş pinidir(okuma) yansıyan dalganın ulaştığını Arduino’ya haber veren pindir.  Aşağıdaki blokta 13 nolu tetik pini HC-SR04 üzerindeki Trig pinine 12 Okuma pini ise HC-SR04 üzerindeki Echo pinine bağlanacaktır. Buzzerımızı da 11 nolu pine bağlayalım. Mesafe değişkenini oluşturuyoruz. Mesafe değişkenine HC-SR04 sensöründen gelen değerleri aktaracağız.  Daha sonra Seri Porta Mesafe değişkenini yazıyoruz. Eğer Mesafe Değişkeni 20 den küçük ise 11 nolu pine bağlı Buzzerdan G4 notasını Yarım Vuruş Çaldırıyoruz 2 nolu pine bağlı Yeşil LEDi söndürüp 3 nolu Pine bağlı Kırmızı LEDi yakıyoruz.Mesafe Değişkeni 20den küçük değilse (Yani 20den büyükse) 2nolu pine bağlı Yeşil LEDi yakıyoruz, 3nolu Pine bağlı Kırmızı LEDi söndürüyoruz. Daha sonra bir Saniye bekliyoruz. Şimdi kodları yazalım.

Kod Bloklarımız aşağıdaki gibi olmalıdır.

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.