Mouse İle Kukla Hareketleri

Mouse İle Kukla Hareketleri

Daha önceki etkinliğimizde scratchdaki kuklaları klavye tuşları ile hareket ettirilebiliyorduk. Bu etkinliğimizde Scartch programı ile mouse kullanarak  fare kuklasını mouse işaretçisinin olduğu yöne doğru gitmesini sağlayan etkinlik yapacağız. 

Scratch programına resimde gösterilen kuklaları ekleyerek sahnemizi hazırlıyoruz.

Scratch Sahnesi ve Kuklalar 

Fare kuklamız için aşağıdaki kodları yazıyoruz. Kedi kuklamıza daha önce öğrendiğimiz klavye ile hareket kodlarını yazabiliriz veya Kedi kuklasının serbest şekilde sağa ve sola gitmesini sağlayan kodları yazabilirsiniz. Bu etkinlikle beraber bir önceki dersin tekrarı da böylelikle yapılabilir.

Farenin Scratch Kodları

Kuklaları birden çok şekilde hareket ettirmeyi öğrenmiş olduk. Daha sonra yapacağımız oyunlarda bu öğrendiklerimizi sıkça kullanacağız. Kimi zaman klavye ile oynanan kimi zamanda mouse ile oynan oyunlar yapacağız.

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.