Potansiyometre ile Led Parlaklığı

Potansiyometre ile Led Parlaklığı

Bu projemizde Potansiyometre kullanarak LED parlaklığı değerini arttırıp azaltacağız. Potansiyometre dışarıdan fiziksel müdahaleler ile ayarlanabilen dirençtir. Potansiyometre genel olarak üç bacaklı olmaktadır. Bu bacakların ikisi potansiyometrenin iç yapısında sabittir. Diğer bacak ise potansiyometrenin iç yapısında hareketli bir yapıya sahiptir. Bu yapı sayesinde sabit diğer iki bacaktan sürekli değişen bir voltaj çıkışı alabilmek mümkün hale geliyor. 


Devre Şeması

Görüldüğü gibi potansiyometremizi Arduino’nun GND,5V ve A0 pinine bağlıyoruz. Burada sinyal ölçmek için potansiyometrenin orta bacağından A0 pinine gidiyoruz. Analog pinler 0 ile 1023 arasında değer alır. Sensörlerde daha hasas değerlere ulaşmak için Analog pin kullanılır.
Direncimizi LED’in uzun bacağına yani + bacağına bağlıyoruz ve Jumper kablo yardımı ile Arduino üzerindeki 3 numaralı pine bağlıyoruz. 
Sonra ise LED’in – ucunu Breadboard üzerindeki – hattına bağlıyoruz.Potansiyometre ile LED Etkinliğinin Kodları

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.