Servo Motor Kontrolü

Servo Motor Kontrolü

Servo motorlarla ilgili daha önce bilgilendirme yapmıştık ve servo motorlara belli kodlarla dnüş vermiştik. Bu projede ayarlı direnç olan potansiyometre ile tek servo motor kontrolü sağlayacağız.

Bizim kullanacağımız klasik Servo motorlar data pininden verdiğimiz değerle dönme açısını ayarlıyoruz. 3 kablo var ortadaki kablo +5v’a, sarı kabloyu bizim belirlediğimiz dijital pinlerin birine diğer kabloyu da GND (-) bağlıyoruz. Burada motora 180 derecelik açı ile dönüş sağlıyoruz. (90 ile -90 arasında)

Devre Şeması

Devremizin taslağını FritZing programıyla oluşturalım. Programda Breadboard kullanımına göre yapmış olsamda uygulamada direk kabloları arduino üzerineki pinlere taktım.

Kodlamada iki yöntemi kullanabiliriz.

Birinci yöntem  12 nolu pine bağlı servo motorun açısını (A) 1 Analog pininden okunan değeri direk 6 ya bölmek. Bölme işleminin bloğunu işlemlerden ekleyebilirsiniz.

Arduino Kodları-1

İkinci yöntem biraz karışık gibi görünebilir. Ancak programlamada tercih edilen yöntemdir.Derece diye bir veri oluşturup program başladığında bu değeri 0 yaparız. Sürekli tekrarla bloğunda (A) 1 Analog pininden okunan değeri direk 6 ya bölerek derece değişkenine aktarıyoruz. Sonra 12 nolu dijital pine bağlı servo pini açısını da derece yapıyoruz. Yani bir üst satırda yaptığımız işlem sonucunu Derece değişkenine aktardıktan sonra artık potansiyometreden gelen değer derece değişkenin de olduğu için 12 nolu pindeki servo motorun açısıda o değerde dönecektir.

Arduino Kodları-2

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.