Servo Motor Uygulaması

Servo Motor Uygulaması

Servo motor larla ilgili daha önce bilgilendirme yapmıştık. Bizim kullanacağımız klasik Servo motorlar data pininden verdiğimiz değerle dönme açısını ayarlıyoruz. 3 kablo var ortadaki kablo +5v’a, sarı kabloyu bizim belirlediğimiz dijital pinlerin birine diğer kabloyu da GND (-) bağlıyoruz. Burada motora 180 derecelik açı ile dönüş sağlıyoruz. (90 ile -90 arasında) Şimdi ilk örneğimize gelelim.

Devre Şeması

Devremizin taslağını FritZing programıyla oluşturalım. Programda Breadboard kullanımına göre yapmış olsamda uygulamada direk kabloları arduino üzerineki pinlere taktım.


Arduino Kodları

Buradaki Amacımız Açıyı direk 180 veya 0 yapıp hızlı hareket etmesini engellemek. Dereceyi yavaş yavaş değiştirerek motorun kolunu yavaş hareket etmesini sağlamak.

Burada 13 nolu dijital pine servo motor data pinini bağladık.

Burada ilk defa kullandığımız bir kod bloğu var. Önceden hep sabit değerlerle çalıştık. Ancak Burada Veri Bloğundan Derece diye bir değişken oluşturalım. Çünkü derece değişkenini bir artırarak 0 dereceden 180 dereceye kadar açı değeri oluşturuyoruz.

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.