Air Hockey Oyunu

Air Hockey Oyunu

Bu oyunumuzda iki kişilik bir futbol oyunu yapacağız. Oyunumuzda iki oyuncu klavye üzerinden tuşlara basarak çubukları hareket ettireceğiz. ve topu karşı kaleye gol atmaya çalışacağız. Oyunumuz herhangi bir oyuncunun 5 gol atması durumunda oyunumuz bitecek.

Oyun Sahnemiz ve Kuklalar

Oyunumuzda önce sahneyi futbol sahası şeklinde çiziyoruz. Daha sonra oyunumuz için kale olacak uzun çubukları ile top yakalama çubuklarını ve topumuzu çiziyoruz. Burada mantığımız şu şeklide; Sarı top yakalama çubuğu sarı oyuncu tarafından klavye tuşları ile sağ ve sola hareket edecek, Kırmızı top yakalama çubuğu klavyenin farklı tuşları ile sağa ve sola hareket edecek. Oyundaki amaç ise her iki oyuncu da karşı kaleye yani boydan boya aynı renkle çizilmiş sahnenin kenarı konmuş kuklaya değmeye çalışacak.

Kuklalar

Oyuncu kuklalarımız sahnenin sağına ve soluna gelecek şekilde yerleştiriniz. Daha sonrasında onların arkasına sahneyi boydan boya kaplayacak aynı renkteki kale kuklalarını yerleştiriniz. Topumuz orta durabilir daha sonra kodla ayarlayacağız.

Bayrağa tıklandıktan sonra ilk işimiz oyuncu kuklalarımızın nerede duracağını belirlemek. Bunun için “x: ,y: noktasına git” kodu ile kenar çizgilerinin ortasına ayarlıyoruz. Oyuncu kuklalarının hareket etmesi için sürekli tekrarla bloku içinde ” …. tuşlara basılı mı?” kodu ile yukarı ve aşağı gitmesini sağlayacak kodlarımızı ekliyoruz.

Top Kuklası Kodlar

Kodlarımız incelendiğinde mantığımız şu şekilde; oyunda topumuzun iki oyuncudan birinin skoru 5 olana kadar işlem yapması için “olana kadar tekrarla” kodunu kullanıyoruz. Oyun sırasında top oyuncu kuklalarına çarparsa ters açı ile geri gelmesi için topun yönünü -1 ile çarpıyoruz. Kırmızı kaleye değerse sarı oyuncunun skorunu, Sarı kaleye değerse de kırmızı oyuncunun skorunu artırıyoruz. İki oyuncudan birinin skoru 5 olursa olana kadar tekrarla bloku içinden çıkıp, kim kazandı ise onun adını ekrana yazdırıyoruz.

İyi Eğlenceler. 🙂

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.