Kumanda ile Led Yakma

Kumanda ile Led Yakma

Kızılötesi kumanda elektronik cihazlarda sıklıkla kullanır. Televizyon, klima, müzik seti gibi elektronik aletlerin kumanda ile açılıp kapanabildiği, ses artırma, kanal değiştirme gibi bir çok özelliğin kumanda yardımıyla zahmetsizce kullanıldığını çevremizde gözlemliyorsunuz. Kumandaları arduino ile de kullanabilir ve projelerimizi uzaktan yönetilebilir hale getirebiliriz.

Kullanılacak Malzemeler:

  1. Arduino Uno  
  2. Breadboard
  3. IR Remote alıcısı (chq1838)
  4. Kumanda
  5. Led

Kumanda alıcımızı pinlerini doğru takmaya dikkat edelim. Hassas bir alıcı olduğundan yanlış bağlantı yaparsanız kolay bozulur. Özellikle GND ve VCC pinlerini doğru takalım.

Devre şemamız aşağıdaki şekilde kurulmalıdır.

Not: Çizim programında Chq1838 kızıl ötesi alıcının resmi bulunmadığından başka bir kızıl ötesi alıcısı ile devre şeması çizildi.

Mblock programımıza kumanda alıcısını kullanabilmek için uzantı eklememiz gerekmektedir.
Uzantılar –> Uzantıları Yönet yolunu takip ederek IRremote uzantısını indir.

7. pine kumanda alıcısının sinyalini bağlıyoruz. Bu kodla beraber Serial Ekranda kumanda kumanda tuş değerlerini okuyoruz. Sonraki kodumuzda kumanda tuş değerlerini değişken olarak tanımlıyoruz. Tanımladığımız tuşları kodumuz içinde istediğimiz şekilde kullanabiliriz.

Eğer koşulu ile tanımladığımız tuşlarla aynı değere sahip kumanda tuşuna basıldığında led yak söndür işlemini gerçekleştirebiliriz.

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.