Segment Display Numara Gösterme

Segment Display Numara Gösterme

Bu etkiliğimizde 7 segment displaylerin kullanımına değinmeye çalışacağım. Bildiğiniz gibi 7 segment displayler ortak anotlu ve ortak katotlu olmak üzere ikiye ayrılıyorlar. Peki nedir ortak anotlu veya ortak katotlu diye düşünüyor olabilirsiniz.

Hemen açıklayayım, pin sayısından tasarruf etmek için 7 segment displaylerimizde 7 segment ve 1 nokta dışında 2 tane ortak pin konmuş durumda. 8 pin ile 8 kısmı kontrol ederken ortak kısımlar ile dörder pinin çıkışını sağlayabiliyoruz. Yani diyelim ki siz ekrandaki tüm kısımları yakmak istiyorsunuz normalde 8 giriş 8 çıkış 16 pin olması gerekirken çıkış pinleri 2 ye indirgendiği için 8 giriş 2 çıkış toplamda 10 pini bağlamanız yeterli oluyor.7segLed Ortak anot dediğimiz bu ortak pinlerin VCC, ortak katot dediğimiz ise bu ortak pinlerin GND olmasıdır. Örneğin siz ortak anotta 1 yazmak için b ve c pinlerini gnd ye bağlarken iki ortak anotunuzu da 5V a bağlamak zorundasınız. Oysa ortak katot olsaydı ekrana 1 yazabilmek için b ve c pinlerini 5V a iki ortak katotunuzu ise GND a bağlamak zorundasınız. Benim tavsiyem bu devrede 220 ohm direnç kullanmanız. Şimdi gelin basitçe 0’dan 9’a kadar 7 Segment Displayimize sayıları yazdıralım arkadaşlar…

Segment Display İç Yapısı
Tekli Segment Display
(-) Ortak Katotlu Segment Display
Ortak (+) Anotlu Segment Display
Ortak (+) Anotluya Göre yazılmış Kodlar

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.