Gece Gündüz Uygulaması

Gece Gündüz Uygulaması

Bu uygulamamızda Arduino ve mBlock ile İnteraktif Gece Gündüz Uygulaması yapacağız. Bunun için elektronik devre elamanlarından LDR (Foto Direnç) kullanacağız. LDR ışık şiddetine göre arduino üzerinden değer okumamızı sağlayacak. LDR ile karanlıkta yanan aydınlıkta sönen led uygulaması yapacağız. 

Bu devrede photo resistor(ldr) kullanılmıştır. Ldr’nin bağlantısında bir ayağına 5V gerilim uygulanırken, diğer ayağına 10k direnç ile topraklama çekilip, aynı ayağından Analog 0 ‘a değer okumak için bağlantı yapılmıştır. Led için ise dijital 13 pininden LED’in artı kutbu(uzun bacak)’na 200 ohm’luk direnç ile seri bağlantı yapılmış olup eksi kutbundan GND hattına bağlantı yapılmıştır.

Yukarıda gösterildiği gibi Arduino’muzu ayarlayalım. Ayarladıktan sonra mBlock’tan Kod Blokları ile Bayrak ikonuna tıklandığında LED Yandığı zaman “İyi Günler” diyip yanmadığı zaman “İyi Geceler” diyecek bir uygulama yapalım. Kod örneğini aşağıda görebilirsiniz.

Kod Blokları Örneği

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.