Polis Arabası

Polis Arabası

Robotumuzun üzerinde 2 adet RGB Led bulunmaktadır. mBlock programı yardımı ile robotumuzda bulunan bu RGB Ledleri kullanarak Polis Arabalarında bulunan çakar lambadan yapalım.

Programda Robotlar bölümünde;

blokları yer almaktadır.

mBOT Kartının üzerindeki RGB ledleri kullanabilmek için 1 numaralı bloğu, harici bir LED takacaksanız 2 numaralı bloğu kullanmalısınız.

Şimdi hep birlikte mBOTumuzun RGB Ledlerini Polis arabalarının ki gibi önce mavi sonra Kırmızı yanmasını sağlayalım.

Robotlar bölümünde yer alan

bloğunu kullandık. Bu kod bloğunda renkler (Kırmızı – Yeşil – Mavi ) 0 ile 255 arasında değer almaktadır. İlgili rengin 255 olması o LEDin parlaklığının en yüksek değerde kullanıldığı anlamına gelmektedir.

Bu blokları kullandığımızda önce kırmızı ışık 0,3 saniye yandıktan sonra mavi ışığın 0,3 saniye boyunca yanmasını ve sürekli komutu sayesinde bu işlemin sürekli tekrarı sağlanır.
Herşey tamam gibi ancak ufak bir problemimiz var.
Polis Arabalarında 2 ışık vardır. Biri kırmızı yanarken diğeri aynı anda Mavi yanar. Yukarıdaki kod bloğunda ise 2 ışık birlikte önce kırmızı sonra mavi yanma işlemini gerçekleştirdi.

Yukarıdaki bloğa dikkat ederseniz hepsi yazan yeri tıkladığımızda sol ve sağ led için ayrı ayrı programlayabileceğimizi görürüz. O halde program bloğumuzu şu şekilde güncelleyelim :

Yazar hakkında

Aydin Kaplan administrator

Fatih Ortaokulu - Bilişim Teknolojileri Öğretmeni