LCD Yazı Yazma

LCD Yazı Yazma

Bu etkinliğimizde Mblock programında arudiuno ile LCD ekran kullanarak LCD ekranda istediğimiz yazının yazmasını sağlayan projemizi gerçekleştireceğiz. Piyasada 1×8, 2×8, 16×1, 16×2, 20×4 gibi boyutlarda vardır. ilk sayı sütun sayısını gösterirken ikinci sayı satır sayısını ifade eder. Biz bu yazımızda 16×2 LCD ekranın kullanımını inceleyeceğiz.

mBlock programında LCD kullanmak için, LCD ekrana ait olan kütüphane dosyasını eklememiz gerekmektedir. Bunun için menüden “uzantılar” menüsünü tıklıyoruz ve açılan seçeneklerden “uzantıları yönet” seçeneğini tıklıyoruz ve karşımıza uzantı/kütüphane çeşitleri çıkıyor.

Kütüphane Yüklemek için “Uzantıları Yönet” kısmını açıyoruz.

Karşımıza gelen uzantıları yönet ekranında bulunan arama çubuğuna LCD yazıyoruz ve LCD ile ilgili kütüphaneleri taratıyoruz. Ve karşımıza LCD ile ilgili hazırlanmış kütüphaneler listelenir. Bunlardan aşağıda gördüğünüz seçili olan kütüphane dosyasını programımıza ekliyoruz. İndir butonuna basarak indirme işlemini başlatabiliriz.

Ekranda gösterilen LCD kütüphanesini ekliyoruz.

Program arayüz kısmında “Robotlar” kısmına geldiğimizde LCD ile ilgili komutların/blokların eklenmiş olduğunu görürüz. Şimdi Arduino ile devre bağlantılarının nasıl yapılacağını görelim.

LCD Ekran Devre Şeması

Yazacağımız programda “LCD set cursor” bloğunu kullanacağız. Bu blok LCD üzerinde yazdırmak istediğimiz yazıların veya değişkenlerin hangi konuma satır sütun olarak belirtmemizi sağlar.

Program kodları aşağıdaki gibidir.

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.