Karlar Yağıyor

Karlar Yağıyor

Bu etkinliğimizde scratch programında blok kodlama yöntemi ile Kar Yağma animasyon uygulaması yapacağız. Bu etkinlikte bizim için önemli olan öğrencilerimizin ikizini yarat kod bloğunun nasıl kullanılacağını öğreneceğiz.

Sahnemizi aşağıdaki gibi Kar manzarası ve bir kar tanesi kuklası ekleyerek oluşturuyoruz. Daha sonra bir kar tanesi kuklasını kodlama yöntemi 50 kar tanesi olarak çalıştıracağız. (ikizini Yarat)

Sahne Düzeni

Kar Tanesi kuklamızın kodları aşağıdaki gibi olacaktır. Kodlarımızda ilk hareket kodumuz kar tanesinin sahnenin üstünden herhangi bir yerden doğmasını sağlamak için “rastgele bir sayı tut” kodu kullanıyoruz. Kodun için yazdığımız koordinatlar sahnemizin genişliği ile ilgili değerleridir. 

Kar Tanesi Kodları

Bayrağa tıklayınca kar tanesinin yukarıdan herhangi bir noktadan başladıktan sonra kar tanesi yükseklik konumu (y konumu) -158’den küçük olana kadar y konumu -5 azalarak yere düşecek.

Kar Tanesi sayısının 50 tane olması için ayrı bir bayrağa tıklama kodu ile 50 defa ikizini yaratıyoruz. İkiz yaratma işlemini “0.5 saniye bekle” kodu ile belli aralıklarla yaparak Kar tanelerinin aynı anda değil farklı zamanlarda düşmesini ayarlıyoruz.

İkiz olarak başlatıldığında ise Kar tanesi düşme ile ilgili kodlarını kopyalayarak her ikiz kukla yaratıldığı zaman çalışmasını sağlıyoruz. Düşen Kar Taneleri yerde birikiyor.

Oyun Ekranı

Yazar hakkında

Orhan Gazi DEMİRCİ administrator

1984 Samsun doğumluyum. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 2007 Mezunuyum. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Fatih Projesi eğitmenliği görevinde bulunmaktayım. KodlaBafra yürütücülüğü 2017 yılından beri yürütmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.